Jak dobrać moc instalacji

Na prawidłowy dobór mocy instalacji wpływ ma kilka ważnych czynników.

1. Analiza dostępnej przestrzeni montażowej

Konieczne jest wykonanie pomiarów przestrzeni montażowej, nie tylko przez zmierzenie wymiarów charakterystycznych dachu, gruntu, ale także określenie wymiarów i lokalizacji wszelkiej infrastruktury zacieniającej (np. kominy, anteny, drzewa, budynki sąsiadów). Przeprowadzone czynności pozwolą w precyzyjny i estetyczny sposób rozplanować moduły, a w przypadku występowania elementów zacieniających – umożliwiają na etapie projektowania ograniczenie negatywnego wpływu cienia na działanie elektrowni. W przypadku planowania instalacji na dachu należy również precyzyjnie określić azymut południowej połaci dachowej oraz kąt jej nachylenia do powierzchni terenu, dane te mają istotny wpływ przy obliczaniu uzysków energii z instalacji.

2. Weryfikacja stanu pokrycia dachowego

Instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów fotowoltaicznych, które za pomocą konstrukcji montażowej zostaną przymocowane do konstrukcji dachu. Każdy z modułów waży ok. 20 kg i po zamontowaniu na dachu będzie powodował jego dodatkowe obciążenie. Można przyjąć, że instalacja o mocy 3 kWp będzie powodowała obciążenie całkowite ponad 240 kg. Dlatego przed podjęciem decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu bardzo ważne jest, aby podczas wizji lokalnej sprawdzić stan więźby dachowej oraz jej pokrycia. Elementy konstrukcyjne, tj. krokwie dachowe, nie mogą być spróchniałe, zmurszałe lub spleśniałe. Pokrycie dachowe wykonane z blachodachówki lub blachy trapezowej nie może wykazywać śladów korozji, natomiast z dachówki ceramicznej lub betonowej – nie może być popękane. Jeżeli na tym etapie stwierdzimy, że dane pokrycie lub więźba dachowa jest w złym stanie, to należy ją naprawić przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej lub całkowicie odrzucić takie miejsce montażu.

3. Dokonanie audytu zużycia energii elektrycznej

- na każde zużyte rocznie 1 000 kWh energii elektrycznej należy dobrać ok. 1,25 kWp mocy instalacji PV,
- na każde wydane 100 zł na miesięcznym rachunku należy dobrać 2,75 kWp mocy instalacji.
- bardzo pomocny jest w tym nasz kalkulator

4. Dobranie odpowiedniego falownika do danej mocy instalacji

Każda instalacja może być wykonana na różnych falownikach od różnych producentów. Dobór odpowiedniego zależy od preferencji klienta oraz wymagań instalacji. Wiele falowników posiada np. moduł WIFI za pomocą którego po zainstalowaniu aplikacji na telefonie możemy śledzić aktualną produkcję energii.

5. Pomoc przy podłączeniu do sieci

Warto również zwrócić uwagę czy dany instalator - firma, która zakłada instalację oferuje pomoc przy prawidłowym wypełnieniu dokumentów do podłączania do sieci (licznik dwukierunkowy instaluje zakład energetyczny) oraz dokumentów na dotacje, jeśli się o nie staramy.

Aby potwierdzić swoje obliczenia, warto jednak spotkać się z naszym doradcą energetycznym, który na podstawie zużycia, możliwości montażowych, projektu technicznego oraz parametrów jakimi charakteryzują się panele fotowoltaiczne precyzyjnie oceni jaka wielkość systemu będzie najkorzystniejsza. Jeśli jesteś zainteresowany bezpłatną konsultacją ze specjalistą zadzwoń 510 050 376 lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole strony głównej.